niedziela, 9 stycznia 2011

Monochromatyczna ekstrawagancja

To ciekawy sposób aby zaskoczyć niestandardowym rozwiązaniem. Podstawą jest pomysł, materiał znajdziemy np. w ogrodzie. Jesienią szukajmy kasztanów, latem płatków kwiatów, wiosną sięgnijmy po cebulki-towar łatwo dostępny w dużych ilościach i to niedrogo.
Układając ciekawe wzory lub wypełniając “naszą zdobyczą” naczynia, uzyskamy grę prostoty z nowoczesną formą. Przy tego typu kompozycjach nie stosuje się dużej ilości kwiatów, to nie one grają tu pierwsze skrzypce. Jedynie są dodatkiem, który postawi kropkę nad “i”. Dobrze prezentują się drobne elementy, zebrane w całość i odpowiednio wyeksponowane.
Bawimy się fakturą, kolorem, kształtem.
Ciekawie w takich zestawieniach prezentują się rośliny egzotyczne, warzywa, nasiona, mech, porosty, wodorosty.
Monochromatycznie bawimy się odcieniami konkretnego koloru. Ekstrawagancko - kierując się zasadami grafiki możemy szaleć z kolorami.



Tulipany pozawijane w szklanych kulach to dobre rozwiązanie na dekorację nowoczesnego wnętrza. Zanim przystąpimy do układania kwiatów, dobrze potrzymać je bez wody przez ok godzinę. Tulipany stają się wtedy elastyczne, przy wkładaniu do naczynia nie będą się łamały.

sobota, 8 stycznia 2011

Owocowe kompozycje

Owoców  podkreślą sezon, w którym powstała kompozycja, wprowadzą grę faktur, kolorów, są  ciekawym i niecodziennym środkiem wyrazu artystycznego.

Wybieramy owoc:
Zwracamy uwagę na wielkość owoców tak aby w kompozycji zachować optymalne proporcje.
Sprawdzamy czy są świeże, bez obić, uszkodzeń, chorób i szkodników.
Pamiętajmy, że tlen atmosferyczny powoduje ciemnienie miąższu niektórych owoców.

Stosujemy - dowolność niekontrolowana
Jako naczynie:
- wydrążamy środek, gdzie mocujemy plastikowy pojemnik, w który wkładamy namoczoną gąbkę florystyczną lub nalewamy wodę,
- obkładamy naczynie robocze (np. plastikowy pojemnik) układając owoc obok owocu, do mocowania przydatny jest drut fi 1-1.5 (tę czynność najlepiej wykonywać  na płaskiej powierzchni).
Element dekoracyjny naczynia
- najlepiej wyeksponowane będą w naczyniu przeźroczystym. Pamiętajmy, że sok może zmętnić i zakwasić wodę, tym samym szkodząc kwiatom. Najlepiej posłużyć się zestawem dwóch pojemników. Do środkowego wlewamy wodę i ustawiamy kwiaty, powierzchnię pomiędzy naczyniami wypełniamy owocami.
Składowa bukietu 
- najważniejsze to solidne zamocowanie owocu, najlepiej użyć do tego drewniany patyk (wykałaczki, patyczki do szaszłyków) lub mocny drut florystyczny. Nasza przedłużka nie powinna się wyginać pod ciężarem owocu.

Czerwone jabłka i delikatne pędy sosny wejmutki mogą stać się symbolem Świąt Bożego Narodzenia . Soczyste truskawki i winogrona i żywe kolory przypomną nam słoneczne lato.



Każda pora roku przynosi w darze coś ciekawego. Drobne owoce kaliny, dzikiej róży, jarzębiny, jesienią można pozyskać w najbliższym parku a przy okazji wybrać się na spacer :).
Natomiast po szyszki raczej nie wybierajmy się śnieżną zimą. Trudno znaleźć pod śniegiem poza tym mogą być już pociemniałe i nasiąknięte wodą.